EKONOMİ:
İşkur'dan İşsizlere Maaşlı Meslek Edindirme Kursu
Kahramanmaraş İŞKUR Müdürlüğü, ülkemizin en önemli sorunlarının başında gelen işsizlik ile mücadele anlamında yeni bir çalışmaya imza atıyor. Kapsamı genişletilen “İşbaşı Eğitim Programları” ile mesleki eğitimde yeni bir dönem başlıyor. Artık en az 2 çalışanı bulunan işyerleri de işbaşı eğitim programlarından yararlanabilecek.
İŞKUR tarafından uzun bir süredir yürütülmekte olan işbaşı eğitim programlarının yeniden yapılandırılması için düğmeye basıldı. Bu programlar ile hem işsizlerin işgücü piyasasına girişleri kolaylaştırılacak ve mesleki tecrübe kazanmalarının yolu açılacak hem de işgücü piyasasının ara eleman ihtiyacı, kaynağında karşılanmış olacak.


Kursa Katılanlara 25 TL Yevmiye Verilecek

Program, en fazla haftalık 45 saat, toplam ise 6 ay olarak düzenlenebilecek. Program süresince katılımcılara; katıldığı her bir fiili gün için yapılan kursiyer zaruri giderleri ödenecek. Yeniden yapılanma kapsamında bu ücretin 25 TL’ye çıkarılması planlanıyor. Bunun yanı sıra, Program süresince her bir katılımcı için iş kazası ve meslek hastalığı sigorta primi ile genel sağlık sigortası primi de İŞKUR tarafından karşılanacak.

15 Yaşını Tamamlayanlar Kursa Katılabilecek
Bu programlardan yararlanabilmek için kişinin İŞKUR’a kayıtlı bir işsiz olması, öğrenci olmaması ve 15 yaşını tamamlamış olması gerekiyor. Ayrıca katılımcıların,işverenin 1. dereceden kan hısmı olmaması da aranan şartlar arasında. Yeniden yapılandırma kapsamında, katılımcıların, işbaşı eğitim programlarının başlamadan önceki 6 aylık dönemde işyerine ait prim ve hizmet belgelerinde kayıtlı sigortalılar dışında olması koşulu revize edilerek bu sürenin 3 aya indirilmesi planlanıyor.


İş Yerleri de Bu Kurstan Yararlanabilecek
Yeniden yapılandırılacak olan işbaşı eğitim programlarından, 2 elemanı olan işyerleri dahi yararlanabilecek. 2 ile 10 işçi çalıştıran işyerlerinde 1 katılımcı işbaşı eğitim görebilecek. Daha büyük işyerlerinde ise işçi sayısının 10’da biri kadar katılımcı işbaşı eğitim programından yararlanabilecek. İşyerleri, katılımcıların işbaşı eğitimlerini mevcut çalışanları aracılığıyla işyerinde fiilen sağlamak zorunda olacak


Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder IP Adresiniz kayıt altına alınacaktır.
Yazılanlardan yasal olarak sorumlu tutulursunuz.
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
hatice ulke 4 saat önce

Lutfen ne zaman açilicak kursla bilgi istiyoruz artik

Misafir Avatar
çiğdem kazan 1 hafta önce

Arkadaşlar ben gidip bu kursu araştırdım bu ayn sonunda kurslar açılacak ve hasta bakımıda kabul ediyolar

Misafir Avatar
çigdem @berna kilic 2 hafta önce

arkadaşlar ben işkura bi kaç gün önce gittim ve araştırdım bu ayın sonunda açılacakmış kurslar

Misafir Avatar
tubacapar 2 hafta önce

Hasta kabul kurslarıdaolacakmi?

Misafir Avatar
berna kilic 3 hafta önce

Marasdaki iskurdan ancak bu beklenirdi ne zaman acilacak soylesenize

Misafir Avatar
hamza genc @beyza kara 2 yıl önce

evet hâklisin kardeşim öile yapiyorlar

Misafir Avatar
beyza kara 2 yıl önce

ne zaman açılacak bu kurslar neden bilgi vermiyorlar işkur işçi ile hiç ilgilenmiyor başından atıyor tanıdık varsa tamam işin bitiyor insanları kandırıyorlar

Misafir Avatar
hatice yıldız 2 yıl önce

merhaba k.maraş işkur meslek kursları çok yetersiz bu konuda daha çok çalışmalar yapılmalı

Rusya, doğalgaz sevkiyatıyla ilgili konuştu
Gazprom CEO'su Alexei Miller bugün gerçekleştirdiği açıklama ile birlikte, yeni hat üzerinden ülkemize...

Haberi Oku