EKONOMİ:
İşkur'dan İşsizlere Maaşlı Meslek Edindirme Kursu
Kahramanmaraş İŞKUR Müdürlüğü, ülkemizin en önemli sorunlarının başında gelen işsizlik ile mücadele anlamında yeni bir çalışmaya imza atıyor. Kapsamı genişletilen “İşbaşı Eğitim Programları” ile mesleki eğitimde yeni bir dönem başlıyor. Artık en az 2 çalışanı bulunan işyerleri de işbaşı eğitim programlarından yararlanabilecek.
İŞKUR tarafından uzun bir süredir yürütülmekte olan işbaşı eğitim programlarının yeniden yapılandırılması için düğmeye basıldı. Bu programlar ile hem işsizlerin işgücü piyasasına girişleri kolaylaştırılacak ve mesleki tecrübe kazanmalarının yolu açılacak hem de işgücü piyasasının ara eleman ihtiyacı, kaynağında karşılanmış olacak.


Kursa Katılanlara 25 TL Yevmiye Verilecek

Program, en fazla haftalık 45 saat, toplam ise 6 ay olarak düzenlenebilecek. Program süresince katılımcılara; katıldığı her bir fiili gün için yapılan kursiyer zaruri giderleri ödenecek. Yeniden yapılanma kapsamında bu ücretin 25 TL’ye çıkarılması planlanıyor. Bunun yanı sıra, Program süresince her bir katılımcı için iş kazası ve meslek hastalığı sigorta primi ile genel sağlık sigortası primi de İŞKUR tarafından karşılanacak.

15 Yaşını Tamamlayanlar Kursa Katılabilecek
Bu programlardan yararlanabilmek için kişinin İŞKUR’a kayıtlı bir işsiz olması, öğrenci olmaması ve 15 yaşını tamamlamış olması gerekiyor. Ayrıca katılımcıların,işverenin 1. dereceden kan hısmı olmaması da aranan şartlar arasında. Yeniden yapılandırma kapsamında, katılımcıların, işbaşı eğitim programlarının başlamadan önceki 6 aylık dönemde işyerine ait prim ve hizmet belgelerinde kayıtlı sigortalılar dışında olması koşulu revize edilerek bu sürenin 3 aya indirilmesi planlanıyor.


İş Yerleri de Bu Kurstan Yararlanabilecek
Yeniden yapılandırılacak olan işbaşı eğitim programlarından, 2 elemanı olan işyerleri dahi yararlanabilecek. 2 ile 10 işçi çalıştıran işyerlerinde 1 katılımcı işbaşı eğitim görebilecek. Daha büyük işyerlerinde ise işçi sayısının 10’da biri kadar katılımcı işbaşı eğitim programından yararlanabilecek. İşyerleri, katılımcıların işbaşı eğitimlerini mevcut çalışanları aracılığıyla işyerinde fiilen sağlamak zorunda olacak


Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder IP Adresiniz kayıt altına alınacaktır.
Yazılanlardan yasal olarak sorumlu tutulursunuz.
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
nuray 3 ay önce

slm ben ev hanımıyım çalışmak istiyorum ve kendi paramı kazanmak ve çocuklarıma bende harcamak istiyorum ama bi türlü nasip olmadı inşallah allahın izniyle bende çalışan bir anne olurum saygılar

Misafir Avatar
hatice ulke 5 ay önce

Lutfen bilgi

Misafir Avatar
gizem 5 ay önce

yakın zamanda açılacak kurs var mı bilgi verir misinz

Misafir Avatar
hatice ulku 5 ay önce

Ne zaman acilacak kurlar bilgi verirmisiniz lutfen

Misafir Avatar
hatice ulke 6 ay önce

Lutfen ne zaman açilicak kursla bilgi istiyoruz artik

Misafir Avatar
çiğdem kazan 6 ay önce

Arkadaşlar ben gidip bu kursu araştırdım bu ayn sonunda kurslar açılacak ve hasta bakımıda kabul ediyolar

Misafir Avatar
çigdem @berna kilic 6 ay önce

arkadaşlar ben işkura bi kaç gün önce gittim ve araştırdım bu ayın sonunda açılacakmış kurslar

Misafir Avatar
tubacapar 6 ay önce

Hasta kabul kurslarıdaolacakmi?

Kredi kartı bilgilerinizi paylaşmayın
Hazine Müsteşarlığındaki birimlerin, kredi kartı ya da kimlik bilgilerini talep ettiği iddiası ardından...

Haberi Oku