Özat:Maraş Depremi İçin Asıl Tehlike Bundan Sonra

MarasHaberi.Com Andırın ve Pazarcık depremlerinin ardından ''Deprem Çocuk'' Timuçin Özat'a ulaştı.

Özat:Maraş Depremi İçin Asıl Tehlike Bundan Sonra

MarasHaberi.Com Andırın ve Pazarcık depremlerinin ardından ''Deprem Çocuk'' Timuçin Özat'a ulaştı.

Bugüne kadar Marmara ve Van depremleri de dahil olmak üzere bir çok depremi  yer, zaman ve büyüklük bakımından önceden tahmin eden Deprem Çocuk lakaplı Timuçin Özat, olası Maraş Depremi ile ilgili MarasHaberi.Com'a çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Deprem Çocuk Özat, olası Maraş depremi ile ilgili çarpıcı iddialar ortaya atmış ve Eylül ayında Kahramanmaraş'ta 6,4 büyüklüğünde bir depremin olacağını öne sürmüştü.

Ağustos ayında gerçekleşen Andırın'daki  5.0 ve geçtiğimiz Cumartesi günü Pazarcık'taki 4.1 lik depremlerin ardından ''Deprem Çocuk Yine Haklı mı Çıkacak'' soruları sorulmaya başlandı. Özat MarasHaberi.Com'a yaptığı açıklamada; daha önceki açıklamalarında olası Maraş depremi ile ilgili söylediklerinin çıktığını asıl deprem sürecine bu depremlerden sonra girildiğini iddia etti.

Özat, MarasHaberi.Com'a yaptığı açıklamada şunları kaydetti:
''Daha önceki açıklamalarımda Kahramanmaraş'ta 6,4 büyüklüğünde bir deprem meydana geleceğini söylemiştim. Ancak açıklamalarımda 6,4 büyüklüğündeki depremden önce mikro düzeyde çok sayıda depremin meydana geleceğini hatta bunların bazılarının hissedilir düzeye olacağını da söylemiştim. Nitekim Andırın ve Pazarcık depremleri bu söylemlerimi kanıtlar nitelikteydi. Bundan sonra da mikro düzeyde depremler meydana gelecektir hatta bunların bazılarının şiddeti  4.1 in üzerinde olabilir. Eğer mikro depremlerin sıklığı artarsa yada aniden deprem faaliyetleri durursa bu 6,4 lük depremlerin gerçekleşme ihtimalini arttır.''


Eylül-Ekim-Kasım Aylarına Dikkat

Timuçin Özat yaptığı açıklamada, Kahramanmaraş'ta Eylül, Ekim ve Kasım aylarında mikro düzeydeki depremlerin sayısının artacağını ve ardından 2-3 hafta deprem faaliyetlerinin tamamen duracağını, ardından da şiddeti en fazla 6,4 olan asıl depremin meydana geleceğini iddia etti. Olası depremin 16 ila 18 saniye arasında süreceğini ancak bu süre zarfında depremin sürekli 6,4 şiddetinde sürmeyeceğini, küçük bir sarsıntı ile başlayacağını ardından kademeli olarak artıp en fazla 6,4 şiddetine çıkacağını söyledi.


K.Maraş'ta 6,4  Şiddetinde Deprem Gerçekleşme Olasılığı %75-80
Deprem tahmincisi Timuçin Özat depremleri tahmin etmekte kullandığı birçok parametrenin olduğunu, olası Maraş depremi ile ilgili bazı parametrelere ulaşamadığını buna rağmen elde ettiği verilere göre Kahramanmaraş'ta 6,4 büyüklüğünde depremin gerçekleşme ihtimalinin %75 % 80 olduğunu söyledi. Özat mikro düzeydeki depremler aniden durursa bir parametreye daha ulaşmış olacağız buda mikro düzeydeki depremlerin kesilmesinin sonraki 2-3 hafta içerisinde depremin gerçekleşme olasılığını güçlendirecek bir parametre olacaktır, 2012 yılının Eylül, Ekim ve Kasım ayları bu bakımdan çok önemli dedi.


Mikro Depremler Maraş Depremini Engellemez

Özat MaraşHaberi.Com'a yaptığı açıklamada zaman zaman okuyorum, halk arasında mikro düzeydeki depremlerin, büyük depremlerin gerçekleşme riskini azalttığı söyleniyor. Bu bilgi doğru ancak Maraş depreminin gerçekleşmemesi ve bu fay üzerindeki enerjinin tamamen boşalması için 4 şiddetinde en az 400- 500 deprem olması gerekir. dolayısıyla Andırın ve Pazarcık depremleri nin gerçekleşmiş olması Maraş'taki büyük depremin gerçekleşme ihtimalini ortadan kaldırmaz dedi.

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Sinyort 4 yıl önce

deprem 2012 sonu mu 2013 te mi olacak sonraki 2-3 haftayı nasıl anlayacağız tamamen duruncamı?

Misafir Avatar
isim yok 4 yıl önce

kardeşim biz andırınlıyz anlattığını iki kez okudum anlamadım. eylül dediler başta sonra eylül ekim kasım. biz hep böyle tedirgin mi yaşayacağız.

Misafir Avatar
maraşlı 4 yıl önce

tedirgin olmaya hiç gerek yok. 6,4 lük deprem çok büyük bir deprem değil tabiki eviniz sağlamsa. ha şunuda söylemek gerek deprem olacağını da bilmiyoruz

Misafir Avatar
zeynep 4 yıl önce

ben narlıda yaşıyorum bazı bölgelerde gününü tahmin etmişsiniz lütfen bizede söyleyin çok korku yorum

Misafir Avatar
sinyor 4 yıl önce

2işte buaçıklama ya sonrasıı-

Misafir Avatar
İsim yok 4 yıl önce

arkadaşlar böyle şeylere inanmayın yaa ne olacağımızı ancak 'allah' bilir..

Misafir Avatar
Selahattin 4 yıl önce

allah ilim vermiş akıl vermiş kadere mi bırakalımbuarada deprem çocuka helal takip ediyorum tespitleri küçük sapmalar dışındaoluyorbu isin akedemisini okusa çokdaha iyi dikate alınacağnı sanıyoyu

Misafir Avatar
GÜLFİDAN YAYA 4 yıl önce

ssmaraş depremi 6,4'lük olacaği tahmin ediyor kaç saniye sürecek bilgi alabilirmiyim lütfen