ÖZEL HABER:
Özat:Maraş Depremi İçin Asıl Tehlike Bundan Sonra

MarasHaberi.Com Andırın ve Pazarcık depremlerinin ardından ''Deprem Çocuk'' Timuçin Özat'a ulaştı.

Bugüne kadar Marmara ve Van depremleri de dahil olmak üzere bir çok depremi  yer, zaman ve büyüklük bakımından önceden tahmin eden Deprem Çocuk lakaplı Timuçin Özat, olası Maraş Depremi ile ilgili MarasHaberi.Com'a çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Deprem Çocuk Özat, olası Maraş depremi ile ilgili çarpıcı iddialar ortaya atmış ve Eylül ayında Kahramanmaraş'ta 6,4 büyüklüğünde bir depremin olacağını öne sürmüştü.

Ağustos ayında gerçekleşen Andırın'daki  5.0 ve geçtiğimiz Cumartesi günü Pazarcık'taki 4.1 lik depremlerin ardından ''Deprem Çocuk Yine Haklı mı Çıkacak'' soruları sorulmaya başlandı. Özat MarasHaberi.Com'a yaptığı açıklamada; daha önceki açıklamalarında olası Maraş depremi ile ilgili söylediklerinin çıktığını asıl deprem sürecine bu depremlerden sonra girildiğini iddia etti.

Özat, MarasHaberi.Com'a yaptığı açıklamada şunları kaydetti:
''Daha önceki açıklamalarımda Kahramanmaraş'ta 6,4 büyüklüğünde bir deprem meydana geleceğini söylemiştim. Ancak açıklamalarımda 6,4 büyüklüğündeki depremden önce mikro düzeyde çok sayıda depremin meydana geleceğini hatta bunların bazılarının hissedilir düzeye olacağını da söylemiştim. Nitekim Andırın ve Pazarcık depremleri bu söylemlerimi kanıtlar nitelikteydi. Bundan sonra da mikro düzeyde depremler meydana gelecektir hatta bunların bazılarının şiddeti  4.1 in üzerinde olabilir. Eğer mikro depremlerin sıklığı artarsa yada aniden deprem faaliyetleri durursa bu 6,4 lük depremlerin gerçekleşme ihtimalini arttır.''


Eylül-Ekim-Kasım Aylarına Dikkat

Timuçin Özat yaptığı açıklamada, Kahramanmaraş'ta Eylül, Ekim ve Kasım aylarında mikro düzeydeki depremlerin sayısının artacağını ve ardından 2-3 hafta deprem faaliyetlerinin tamamen duracağını, ardından da şiddeti en fazla 6,4 olan asıl depremin meydana geleceğini iddia etti. Olası depremin 16 ila 18 saniye arasında süreceğini ancak bu süre zarfında depremin sürekli 6,4 şiddetinde sürmeyeceğini, küçük bir sarsıntı ile başlayacağını ardından kademeli olarak artıp en fazla 6,4 şiddetine çıkacağını söyledi.


K.Maraş'ta 6,4  Şiddetinde Deprem Gerçekleşme Olasılığı %75-80
Deprem tahmincisi Timuçin Özat depremleri tahmin etmekte kullandığı birçok parametrenin olduğunu, olası Maraş depremi ile ilgili bazı parametrelere ulaşamadığını buna rağmen elde ettiği verilere göre Kahramanmaraş'ta 6,4 büyüklüğünde depremin gerçekleşme ihtimalinin %75 % 80 olduğunu söyledi. Özat mikro düzeydeki depremler aniden durursa bir parametreye daha ulaşmış olacağız buda mikro düzeydeki depremlerin kesilmesinin sonraki 2-3 hafta içerisinde depremin gerçekleşme olasılığını güçlendirecek bir parametre olacaktır, 2012 yılının Eylül, Ekim ve Kasım ayları bu bakımdan çok önemli dedi.


Mikro Depremler Maraş Depremini Engellemez

Özat MaraşHaberi.Com'a yaptığı açıklamada zaman zaman okuyorum, halk arasında mikro düzeydeki depremlerin, büyük depremlerin gerçekleşme riskini azalttığı söyleniyor. Bu bilgi doğru ancak Maraş depreminin gerçekleşmemesi ve bu fay üzerindeki enerjinin tamamen boşalması için 4 şiddetinde en az 400- 500 deprem olması gerekir. dolayısıyla Andırın ve Pazarcık depremleri nin gerçekleşmiş olması Maraş'taki büyük depremin gerçekleşme ihtimalini ortadan kaldırmaz dedi.Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder IP Adresiniz kayıt altına alınacaktır.
Yazılanlardan yasal olarak sorumlu tutulursunuz.
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
ali yılmaz @doğan okta 2 yıl önce

çok korkuyoruz

Misafir Avatar
neslihan 3 yıl önce

deprem kasım ayında bitermi yoksa devam edermi?

Misafir Avatar
pazarcık 3 yıl önce

bende pazarcıktayım geceleri yatamıyoruz

Misafir Avatar
DR.SEZER KÖÇEGÜN @GÜLFİDAN YAYA 3 yıl önce

14-16 sn arasında

Misafir Avatar
mmdm 3 yıl önce

bende pazarcıkta oturuorum ew çok kotu sallandı ya

Misafir Avatar
doğan okta 3 yıl önce

tam depremin ne zaman olacagını biliyormusunuz

Misafir Avatar
FİDAN @Sinyort 3 yıl önce

bende pazarcikta yaşiyorum evim binanin birinci katinda korkuyoruz

Misafir Avatar
GAMZE KESKİN 3 yıl önce

içinde yaşadiğim binanin depreme dayanikliliği 7 imiş ama yinede tedirginiz

Güvenilir Ukash ve AstroPay Satın Al
Gelişmiş alt yapısı sayesinde tüm dünya’da etkin olarak kullanılmakta olan ön ödemeli kartlar ülkemizde...

Haberi Oku