YAŞAM:
K.Maraş'ın Kurtuluşuna 93 Yıldır Tanıklık Ediyor
Kahramanmaraş’ın Türkoğlu ilçesinde, 1 Ekim 1889 yılında dünyaya gelen 124 yaşındaki Mehmet Tatar, 30 yaşındayken tanık olduğu Kahramanmaraş’ın kurtuluşunu bu yıl 93. kez kutlayacak. Birinci ve İkinci Dünya Savaşı ardından, Kahramanmaraş’ın İngiliz ve Fransız kuvvetleri tarafından 23 Şubat 1919'da işgal edilmesine şahit olan Tatar'ın 12 çocuğu ve 65 torunu var.


Her yıl şubat ayının 2. haftası kutlanan kurtuluş günü etkinliklerine sağlık sorunları nedeniyle katılamayan Mehmet Tatar, milli mücadelede yaşananları anlatırken heyecanlanıyor. Seferberlik yıllarında, aile fertleri dahil, köyündeki bütün erkeklerin askere alındığını aktaran Tatar, yaşı büyük olduğu için askere alınmadığını söyledi. O dönemde askere alınmamaktan yakınan Tatar, nedenini ise şöyle açıkladı: “"Atatürk dedi ki kimse kalmayacak Türkiye'de, herkes asker olacak. Beni o zaman 305 doğumlu yazdılar. Askere alamadılar. Ben ondan kaldım. Beni almadı hükümet. Benden 1 yaş küçükler askere gittiler. Burayı düşmandan, çetelerden kurtardılar.”


İlerleyen yaşına rağmen bugüne kadar önemli bir sağlık sorunu yaşamayan Tatar, Kurtuluş Savaşı'nda yaşananları ise şöyle ifade etti: “Maraş’ın düşman işgali sırasında ben 30 yaşındaydım. Bana köyümü beklemem söylenmişti. Fransızların Maraş’ı işgal ettiklerinde herkes çok korkmuş, insanlar ne yapacaklarını bilmiyorlardı. Halk, yiyeceklerini ve çocuklarını saklıyordu. Gençler ise evlerindeki silahlarla düşmana karşı gelmeye çalışıyor, kadınıyla, erkeğiyle ellerinde bulunan bütün silahlarla kahramanca düşmana saldırmış ve onları yenmişlerdir. Atatürk ise bu davranışa karşılık Maraş’a, Kahramanmaraş adını vermiştir.”


DOĞAL GIDALARLA BESLENİN
Diğer yandan, sağlıklı ve uzun yaşamanın sırrını doğal gıdalarla beslenmeye bağlayan Tatar, "Ben et, yoğurt ve süt yerdim. Bizlere Yörük derlerdi ve hayvancılıkla uğraşırdık. Yaylaya çıkardık ama şimdi gidemiyorum ve bana çocuklar bakıyor." diye konuştu. Tatar'ın 63 yaşındaki oğlu Musa Tatar ise babasının eti çok sevdiğini ve kebap yemeyi ihmal etmediğini kaydetti


Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder IP Adresiniz kayıt altına alınacaktır.
Yazılanlardan yasal olarak sorumlu tutulursunuz.
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
mehmet bolat 2 yıl önce

allah uzun omur versin inşallah dedeye onunla gurur duyuyoruz.

Beyaz Show'a, Çalsın Sazlar filminin ekibi...
Kanal D ekranlarının sevilen eğlence programı Beyaz Show'a, Çalsın Sazlar filminin ekibi damga vuracak....

Haberi Oku