YEREL YÖNETİM:
Büyükşehir Yasasıyla Kapanacak Belediyeler Dikkat
Kahramanmaraş ile birlikte 13 ilin 'büyükşehir' olmasını sağlayan yeni yasa çerçevesinde çalışmalar sürüyor. Kapanacak beldelerin varlık ve borçlarını bildirmeleri için resmi yazı belediyelere ulaştırıldı.


Elbistan’da Büyükşehir Yasası kapsamında tüzel kişiliği sona erdirilerek mahalleye dönüşen belde ve köylere; mevcut personellerini, taşınır ve taşınmaz mallarını, iş makineleri ve diğer araçlarını, borç ve alacaklarını Elbistan Belediyesi’ne bildirmeleri için resmi yazı gönderildi. Yeni yasa ile Aydın, Balıkesir, Denizli, Hatay, Malatya, Manisa, Kahramanmaraş, Mardin, Muğla, Tekirdağ, Trabzon, Şanlıurfa ve Van büyükşehir oldu. Bu illere bağlı ilçelerin mülki sınırları içindeki köy ve belde belediyelerinin tüzel kişiliği sona erecek, köyler mahalle olacak, belediyeler ise belde ismiyle tek mahalle olarak bağlı bulundukları ilçenin belediyesine katılacak. 


Bu kapsamda çalışmalar aralıksız sürüyor. Kapanacak Belediyelere yazı gönderen İçişleri Bakanlığı tüzel kişilikleri kaldırılan belediye ve köyler mevcut personeli, taşınır ve taşınmaz malları, iş makineleri ve diğer araçları, borç ve alacaklarını kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 1 ay içerisinde ilçe belediyelerine bildirmelerini istedi.
 

Bölgemizde de konuyla ilgili resmi yazı Kahramanmaraş Valiliği ve Elbistan Kaymakamlığı aracılığı ile Doğan, Bakış, İğde, Izgın, Demircilik, Büyük Yapalak, Söğütlü, Karaelbistan ve Akbayır beldeleri ile köy muhtarlıklarına gönderildi. Yazıda 6360 Sayılı Kanun'un geçici 1’inci maddesinin 2’inci fıkrası hatırlatıldı. Yazıda , “Tüzel kişilikleri kaldırılan belde belediye başkanlıkları ve mahalleye dönüştürülen köy muhtarlıklarınca gecikmeye meydan verilmeden bir ay içerisinde istenilen bilgileri katıldıkları belediye başkanlığına bildirmeleri gerekmektedir.” denildi


Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder IP Adresiniz kayıt altına alınacaktır.
Yazılanlardan yasal olarak sorumlu tutulursunuz.
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Necati Okay: ''Şehit yakınlarının, yanında...
Dulkadiroğlu Belediye Başkanı Necati Okay,önemli açıklamalarda bulundu. Okay vatanımızı savunmak için...

Haberi Oku