24 Eylül 2016 Cumartesi

Kurban Bayramı Ne Zaman Kaç Gün Tatil Olacak?

Kahramanmaraş Belediyesi 45 Bin TLye Konut Satacak

Kahramanmaraş Belediye Başkanı Mustafa Poyraz Aksu Tv’de Şehre Dair Programında katılarak soruları cevaplandırdı.

16 Ekim 2012 Salı 19:31
Kahramanmaraş Belediyesi 45 Bin TLye Konut Satacak

Kahramanmaraş Belediye Başkanı Mustafa Poyraz Aksu Tv’de Şehre Dair Programında katılarak soruları cevaplandırdı.
 

Gazeteci Mesut Tuğrul’un sorularını cevaplandıran Belediye Başkanı Mustafa Poyraz; büyükşehir yasası, sempozyumlar, çarşılar, kentsel dönüşüm ve Brigitte Bardot’a davet konularında açıklamalarda bulundu.
 

BÜYÜKŞEHİR NE GETİRİR, NE GÖTÜRÜR?

Kahramanmaraş’ın büyükşehir statüsünde Kocaeli modelinin uygulanacağının sorulması üzerine Belediye Başkanı Mustafa Poyraz: “Modelden önce büyükşehir bize ne getirir, ne götürür ona bakmamız lazım. Hizmet yönünden güzel gelişmeler yaşanacak. Götüreceği fazla bir şey yok. İnsanlarımız vergiler artacak felan diye endişe etmesinler.
 

Her şeyden önce şunu bilmemiz lazım. Büyükşehir olduğumuz zaman hizmetlerin tek elde toplanması demektir. Burada belde belediye başkanı kardeşlerimizi tenzih ederek konuşuyorum. İnsanlar bir şeyler yapmak istiyor ama imkanları kısıtlı olduğu için bir şey yapamıyorlar.
 


Büyükşehir olduğumuz zaman başta israfı önlemiş olacağız. Nasıl önlemiş olacağız. Büyükşehir olduğumuz zaman 6 tane daire başkanlığı kurulacak

İlçelerimize birer şube açacağız. Buralara görevlendirdiğimiz arkadaşlarımız o bölgenin ihtiyaçlarını belirleyecekler ve ekipmanlarla, personellerle orada hizmete başlayacağız. Bugün şehir merkezinde alt yapı sorunları yüzde 99 bitmiş durumda. Bundan sonra bizim yapacağımız iş merkezden başlayarak en uzak noktalarımıza kadar hizmeti götürmek. Planlama yapılır, sorunlar tespit edilir ve çalışma programı tamamlanır ve çalışmalara başlanır. 3-5 yıl içerisinde de şehrimizin komple sorunları çözülmüş olur” diye konuştu.
 

SEMPOZYUMLAR TARİHİMİZİ GELECEK NESİLLERE AKTARMAK İÇİN
Kahramanmaraş Belediyesi’nin düzenlemiş olduğu sempozyumlarda nelerin amaçlandığının sorulması üzerine Belediye Başkanı Mustafa Poyraz: “Bizim çok derin bir tarihimiz var. Tarihi zenginliğimiz, kültürümüz var. Maraş Sempozyumu yaptığımızda 300 bilim adamı ilimize gelerek bildiri sunmuşlar ve biz bu bildirileri kitaplaştırmıştık. Sonra Dulkadiroğlu Sempozyumunu düzenledik ve ilimizde 200-300 yıl hüküm sürmüş Dulkadiroğlu Beyliğini masaya yatırdık. Dulkadiroğlu Beyliği ilimizde birçok eser bırakmış. Sonra Osmanlı Döneminde Maraş sempozyumunu düzenledik. Yaklaşık 400 yıl Osmanlı himayesinde kalan şehrimizde Osmanlının bıraktığı eserleri görmekteyiz. Bundan sonra arkadaşlarla konuştuk ve Cumhuriyet Döneminde Maraş Sempozyumu için start verdik. Bilim adamlarımız tarihimizi araştırma yönünde çok güzel ve değerli çalışmaları yapıyorlar ama bu çalışmaları anlatacak mekan ve zaman bulamıyorlar. Bizler bu tür sempozyumlarla hem bilim adamlarımızın araştırmalarını anlatma zemini hazırlamış oluyoruz hem de gelecek nesillerimize tarihimizi aktarmış oluyoruz. Gelecek nesil ne yapacak? Geçmişini bilecek ve ona göre geleceğine yöne verecek.
 

TARİHİMİZE SAHİP ÇIKIYORUZ
Şehrimizde bulunan tarihi çarşılarda restorasyon çalışmalarının başladığını ve Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün yapması gereken çalışmaların neden Belediye tarafından yapıldığının sorulması üzerine Başkan Poyraz: “Öncelikle şunu belirtmek istiyorum. Biz restorasyon çalışmalarımızla tarihimize sahip çıkıyoruz. Vakıflar Bölge Müdürlüğü de kendi bünyesinde restorasyon çalışmalarını yapıyor.
 

Mahmut Arifi Paşa Konağı, Dedeoğlu Konakları gibi konaklarımız restore ederek tarihe kazandırdık. Mahmut Arifi Paşa konağımızda Maraşlı bir ailenin yaşantısının kesitlerinin sunulacağı Etnoğrafya Müzesi oluşturuluyor.
 

Dedeoğlu Konağımızın birincisini Şairler ve Yazarlar Evi olarak dizayn ettirdik ve hizmete sunduk. Dedeoğlu 2 ve 3. konaklarının da restoresi bitti buraları da Edebiyat Müzesi olarak düzenleyeceğiz. Benim esas anlatmak istediğim olan Altın Üçgen. Nedir bu Altın Üçgen? Kale-Uzunoluk-Çarşılar-Kültür Park-Çukur Hamam
 

Burada yaptığımız ve yapacağımız çalışmalarla hem tarihimizi ayağa kaldırmış olacağız hem gelecek nesillerimize aktarmış olacağız hem de burada oluşturacağımız cazibe merkezi ile turistleri ilimize çekmiş olacağız.
 

Şehrimizde Selçuklu’dan, Osmanlı’dan kalma birçok tarihi eserimiz ve zenginliğimiz var. Artık dünya kentleri zenginliklerini ortaya çıkarmak için uğraş veriyor. Selçuklu ve Osmanlı’ya baktığınız zaman merkezde bir camii ve cami etrafına yarım ay şeklinde yerleşmiş şehir merkezini görürsünüz. Kaleye çıkıp baktığınız zaman biz de aynı görüntüyü oluşturacağız. Bakırcılar, Semerciler, Saraçhane, Taşhan ve Belediye Çarşılarımızda restorasyon çalışmalarını başlattık.


Altın Üçgeni biraz açacak olursak; Ortahal üzerine Kültür Parkımızı yapacağız. Nevşehir’den yola çıkan turistleri bir gece burada konaklatacağız. Turistleri getireceğiz, Kalemizi gezdireceğiz, Uzunoluk’ta Sütçü İmam Olayının gerçekleştiği Uzunoluk Hamamı’nı Kurtuluş Müzesi yapıyoruz orayı gezdireceğiz. Oradan aşağıya inerek Taş Mescit, Ulucamii inceleyecekler ve orada çarşılarımıza girerek alışverişlerini yapacaklar, Kültür parkımıza giderek orada bir nefes alacak dondurmalarını alarak ondan sonra nereye gideceklerse gidecekler. Yerli ve yabancı turistleri mutlaka şehrimize çekeceğiz ve bir gece burada konaklamalarını sağlayacağız. Böylece esnafımız da artık ayın 15’ini beklemeyecek.
 

KATİPHAN FUAR VE SERGİ MEKANI OLACAK
Katiphan’da restorasyon çalışmalarının başladığını ve burada ne yapılacağının sorulması üzerine Başkan Poyraz: “Katiphanı 9 milyon liraya kamulaştırdık ve restorasyon çalışmalarını başlattık. Çalışmalarda ana temele gelinde ve hızlı bir şekilde devam ediyor. Aslına uygun restore edilecek. Burada hem fuar alanı, hem sergi alanı hem de Maraş işi el işlerinin yer aldığı ve satışlarının yapıldığı güzel bir mekan olacak. Bunun yanı sıra bizim bir hamam kültürümüz var ve bundan dolayı da Çukur Hamamı’nı da yap-işlet-devret modeli ile restore ettiriyoruz. Eski medeniyetlerimizi yeniden ayağa kaldıracağız ve Altın Üçgen içerisinde hizmete sunacağız” dedi.
 

BAŞBAKANIMIZ 2071 DEYİNCE ÇOK DUYGULANDIK
Kentsel Dönüşümün nasıl olacağı konusunda sorulan soruya Belediye Başkanı Mustafa Poyraz şu şekilde cevap verdi: “Hepimiz biliyoruz ki deprem kuşağında yaşayan bir ülkenin mensuplarıyız. 81 ilde Yapı Denetim büroları kuruldu. İstanbul Güngören’de başlayan Kentsel Dönüşüm yıkımına ilimizde katıldı ve Bayındırlık Lojmanları ile başladık. Sayın Başbakanımız hedef 2071 dediği zaman hepimiz çok duygulandık. Bir devlet adamının ileri görüşlülüğünün kanıtıdır bu. 2071 yılında bu ülkenin gideceği istikameti hedefi bellidir.
 
Kentsel dönüşüm de şehrimizde afet riski taşıyan bölgelerde vatandaşlarımız giderek müteahhitlerle anlaşacak. Afet riski taşıyan alanları müteahhitler yıkacak, yerlerine bizim denetimimizde daha sağlam, daha dayanıklı ve daha ferah mekanlar yapılacak. Bu durumda hem müteahhit kazanacak, hem belediye kazanacak hem de vatandaş kazanacak. Kısacası kazanan ülkemiz olacak.”
 

KİMSE BİZE DERS VERMEYE KALKMASIN
Brigitte Bardot’’un Kahramanmaraş’a davet edilmesi konusunun gündeme gelmesi üzerine Başkan Poyraz: “Biliyorsunuz biz bir hayvan barınağı yaptık. Türkiye’de 1-2 tane olan bu tesisten bir tane de biz yaptık ve Avrupa Standartlarında bir tesis oldu. Brigitte Bardot Hanımefendi Gölbaşı’na gelmiş ve gördüğü manzara karşısında Sayın Cumhurbaşkanımıza mektup yazmış. Biz öyle bir milletiz ki bırakın insanları hayvanlara hizmet için bile vakıflar kurmuş bir milletiz. Bize kimse hayvan hakları dersi vermeye kalkmasın. Yaratılanı seviyoruz Yaratan’dan ötürü diyorsak boşuna demiyoruz. Bir her canlı mahlukatın bir gerekçe için yaratıldığının inancını taşıyoruz. Bizim mesai arkadaşlarımız soğuk, karlı havalarda bile dağa çıkarak orada yaşayan hayvanlar için yiyecek bırakıyorlar. Hayvanlarımızın rahatlıkla su içebilmeleri için sulaklar yerleştiriyoruz. Sayın Hanımefendi gelsin, 20 dönüm alan üzerine kurduğumuz Hayvan Barınağımızı bir görsün istedik” dedi.

 
VÜCUT ISIMIZ 38.5 DÜŞMEYECEK
Vatandaşların toplu konut konusunda bir hayli ısrarlı olduğunun sorulması üzerine Başkan Poyraz: “Bakın toplu konut konusunda yer arayışlarımız devam ediyordu ancak bir yer bulduk. Şehrimizin yukarı kesiminde değil. Önce şu belirtmek istiyorum. Bizim belediyemizin kaderi olsa gerek, araziyi buluyoruz. Vatandaşa gidiyoruz, normal şartlarda 10 lira edecek yere 100 lira istiyorlar. Bu güne kadar bundan dolayı başlayamadık. Ancak yeni bir yer bulduk ve 1500-2000 konut yapılabilecek bir kapasitede. 15 bin peşin ve geri kalanı da taksitle olmak üzere 45 bin liraya vatandaşlarımızı konut sahibi yapacağız. Güzel Evler Konutlarındaki şartlar aşağı yukarı aynısı olacak.


Kim ne derse desin, biz Kahramanmaraş halkı için çalışıyoruz. Ben mesai arkadaşlarıma sürekli diyorum. Vücut ısınız 38.5’i düşmeyecek. Düşerse yolda kalırsınız diyorum” dedi.

YORUM YAZ

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

   Yorumlar
   Toplam 16 yorum mevcut

  • erdogan optur @nurullah yağlı 3 yıl önce yorumlandı

   i̇lk once alt yapini yap sonra konut yapmayi oqrenirsin

  • hv 4 yıl önce yorumlandı

   önceden bunları hayal bile edemezdiniz. burada önemli olan dürüstçe insanlarımıza bu imkanların dağıtılmasıdır.

  • hüseyın 4 yıl önce yorumlandı

   garıbana ev güleyım barı ev parasın yoksa yol parası versın garıban şehır merkezıne yakın yapta görelım

  • orhan çetin 4 yıl önce yorumlandı

   ben sadece gülerek geçiyorum bu sisteme, bu projeyi sunan kişilere ve onaylayanlara :)

  • mustafa karapınar 4 yıl önce yorumlandı

   proje güzel planın daha güzel olmasını beklerdik birde peşinat çok yüksek gariban bu parayı denkleştiremez

  TÜM YORUMLAR
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi çalışmalarından memnun musunuz?

  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK OKUNANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SAYFALAR
  ARŞİV