16 Nisan 2014 Çarşamba

Yeni Büyükşehir Yasası Ne Getiriyor

Eski Belediye Başkanlarından ve Köşe Yazarımız Mehmet Saygaz yeni büyükşehir yasasını Kahramanmaraş için köşesinde yorumladı. Yeni yasa ile Büyükşehir statüsü kazanan şehirler ne kazanacak ne kaybedecek, yasanın olumlu ve olumsuz yönleri nelerdir? sorularına cevap aradı.

10 Ekim 2012 Çarşamba 01:40
Bu haber 5229 kez okundu
Yeni Büyükşehir Yasası Ne Getiriyor

Eski Belediye Başkanlarından ve Köşe Yazarımız Mehmet Saygaz yeni büyükşehir yasasını Kahramanmaraş için köşesinde yorumladı.


Yeni yasa ile Büyükşehir statüsü kazanan şehirler ne kazanacak ne kaybedecek, yasanın olumlu ve olumsuz yönleri nelerdir? sorularına cevap aradı.


İşte Yazarımız Mehmet Saygaz'ın Köşe Yazısı:
Aylardır merakla ve endişeyle beklenen büyükşehir yasası nihayet meclise sunuldu.
Ben endişeyle bekleyenlerdendim.
Sebebi bir dönem başkanlığını yaptığım ve çok sevdiğim kasabamın bir anda mahalleye dönüşecek olması.
Helete 1968 yılında belde oldu. 45 senelik gelişmiş bir kasaba 1989 da ilçe olan Çağlayancerit’in mahallesi olacak. Helete halkının üzüldüğü gibi üzülen başka kasabalarımız da var. Beyoğlu, Şekeroba bunlardan ikisidir.
***


Bu kasabalarımız ilçeleri olan Türkoğlu’ndan her yönüyle daha da gelişmiştir. Ben burada ilçelerimizi eleştirmiyorum. Çağlayancerit’in ilçe olması gerekiyordu oldu, iyi de oldu.
İlçelik avantajını iyi kullandı ve sosyo ekonomik olarak kısa zamanda gelişti.
***

Bu yasanın çıkması beni bir K.Maraş'lı olarak sevindiriyor. Çünkü ilimiz büyükşehir oluyor. Beğenmediğim taraf büyükşehir belediyesinin sınırlarının bütün ili kapsamasıdır. İlimizin coğrafi yapısı bu yasanın getirdiği yeniliklere uyğun degildir. Bu konuyu daha önceki bir yazımızda biraz açıklamıştık. Bizleri rahatlatan tek şey bu yasanın başbakanımızın ısrarıyla çıkacak olmasıdır. Çünkü bu millet ve ben O’nun zekasına, kalbine, yönetim anlayışına güveniyoruz. Başbakanımızın bir bildiği vardır diyoruz. Yoksa bu şekliyle bu tasarı çokta hoşumuza gitmiyor. Şimdi yasa tasarısının içeriğine bakalım.
***

* Tasarıyla 29 il özel idaresi, 1591 belde belediyesi ile 16 bin 82 köyün tüzel kişiliğinin sona erdiği, büyükşehir sınırlarındaki beldeler mahalleleriyle, köyler ise mahalle olarak ilçe belediyelerine katılacak.


* 3.madde çok olumludur. Bu madde, büyükşehir ilçe belediyelerine, tüzel kişiliği kaldırılıp mahalleye dönüştürülen köylerde yapılacak yapılar için yörenin geleneksel, kültürel ve mimari özelliklerine uygun tip mimari projeler yapma ve bu projelerden vatandaşları ücretsiz yararlandırma görevi veriliyor.


* Yine bu yasa ile, Köyleri mahalleye dönüştürülen köylülerin, geçmişten beri kullandığı mera, yaylak ve kışlak gibi yerlerdeki hakları korunacak. Belediyeler, kamu yararına çalışan dernekler ile Bakanlar Kurulunca vergi muafiyeti tanınan vakıflara yardım yapılacak. Olumsuz olan ise, bu vakıfların dışındaki vakıf ve derneklere bütçelerinden yardım yapamayacak olmalarıdır. İlimizde çok güzel hizmet yapan yerel vakıf ve dernekler var. Keşke bunlara yardım yapılacak şekilde degiştirilse komisyonda.


* Yol, kanalizasyon ve su tesisleri harcamalarına katılma paylarının, mükelleflerden alımı meclis kararına bağlanacak.


* Vali ve büyükşehir belediye başkanlarına diplomatik pasaport verilecek. Mahalli idare birliklerinin taşıtlarına vergi muafiyeti getirilecek.

* Belediye ve bağlı idareler, meclis kararıyla mabetlere indirimli bedelle ya da ücretsiz olarak içme ve kullanma suyu verebilecek. Ayrıca, ''mabetlerin yapımı, bakımı, onarımını yapabilir'' ibaresi eklenmiş olup çok güzel bir düzenlemedir.

* Ayrıca, büyükşehir ve ilçe belediyelerinin büyükşehir kapsamına alınan kırsal alana yeterli hizmet götürülebilmesi için bütçelerine zorunlu olarak 10 yıl süre ile ödenek konması öngörülmektedir.

* Benim en çok beğendiğim kararlardan birisi ise şudur, büyükşehir olmayacak illerin nüfusu iki binin altındaki 559 belediyenin tüzel kişilikleri ilk mahalli idareler genel seçiminden geçerli olmak üzere kaldırılacak ve bu belediyeler köye dönüştürülecek olmasıdır. Dünyada en çok belediye başkanı olan bir ülkeyiz sanırım.


* İl özel idareleri çok iyi hizmetler yapıyorlardı ama köyler kaldırılınca bu kurumda fesedildi. Bu kurumun personelleri tecrübeli ve ilin her köyünü çok iyi tanıdıkları için çoğunun belediyelere devredilmesi çok iyi olur. Kahramanmaraş’da iki merkez ilçenin kurulması ve isimlerinin de, Dulkadiroğlu ve Onikişubat olmaları çok isabetli olmuş.


* Bu tasarı inşallah komisyonlarda daha da güzelleşir. Mesela, ilçe belediye başkanlarının yetkileri biraz daha artırılır da büyükşehir belediye başkanları krallıklarını ilan etmezler.

Bana göre kanunlar çok önemli değil. Önemli olan o kanunları uyğuluyacak vizyonu olan, ahiret korkusu olan, halkını dinleyen başkanların seçilmesidir. Yönetmeliklerden başka bir çözüm üretmeyen başkan istemiyoruz. Tekeden teleme çıkaracak adaylar.

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

  HAVA DURUMU

  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

  NAMAZ VAKİTLERİ

  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

  SENDE YAZ

  Ziyaretçi Defteri

  Siz de yazmak istemez misiniz?

  ARŞİV

  
  SEÇİM
  nurhak seçim sonucu
  nurhak seçim sonuçları
  ekinözü seçim sonucu
  ekinözü seçim sonuçları
  pazarcık seçim sonucu
  pazarcık seçim sonuçları
  kahramanmaraş büyükşehir seçim sonucu
  kahramanmaraş büyükşehir seçim sonuçları
  kahramanmaraş büyükşehir belediyesi seçim sonucu
  SEÇİM
  elbistan seçim sonuçları
  elbistan seçim sonucu
  afşin seçim sonucu
  afşin seçim sonuçları
  andırın seçim sonucu
  andırın seçim sonuçları
  göksun seçim sonucu
  göksun seçim sonuçları
  türkoğlu seçim sonucu
  türkoğlu seçim sonuçları
  çağlayancerit seçim sonucu
  çağlayancerit seçim sonuçları
  SEÇİM
  kahramanmaraş seçim sonuçları
  kahramanmaraş seçim sonucu
  k.maraş seçim sonucu
  kmaraş seçim sonuçları
  maraş seçim sonucu
  maraş seçim sonuçları
  12 şubat seçim sonucu
  12 şubat seçim sonuçları
  onikişubat seçim sonucu
  onikişubat seçim sonuçları
  dulkadiroğlu seçim sonucu
  dulkadiroğlu seçim sonuçları